Olsztyn 1945-⁠2020: Czytanie powojennego miasta – słuchowisko MOK Olsztyn

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie poleca uwadze słuchowisko Olsztyn 1945-⁠2020: Czytanie powojennego miasta. Teksty źródłowe słuchowiska
oparte są na opublikowanej przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza „Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta”.

Premiera wydarzenia odbędzie się dzisiaj o godz.17.00,olsztyńscy dziennikarze zaprezentują pierwszą część korespondencji władz i mieszkańców, która układa się w przejmujący obraz nowej rzeczywistości naszego miasta. Słuchowisko zostanie opublikowane na profilu FB MOK, a także na stronie www.mok.olsztyn.pl oraz na kanale Youtube.

OLSZTYN 1945-⁠2020: CZYTANIE POWOJENNEGO MIASTA

Skomplikowane dzieje Olsztyna, miasta zbyt polskiego dla Niemców i zbyt niemieckiego dla Rosjan, z początkiem 1945 roku raz jeszcze dokonały gwałtownego zwrotu. W mroźne, styczniowe dni Armia Czerwona zdobyła ówczesny Allenstein, niszcząc wg szacunków niemal 40% jego zabudowy.
Dwa miesiące później administrację nad tymi terenami przejął Jakub Prawin, Pełnomocnik Rządu na Okręg Warmińsko-⁠Mazurski. Historia olsztyńskiej tożsamości po raz kolejny zaczęła pisać się na nowo.

Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej MOK Olsztyn przygotował wyjątkowe słuchowisko: „Olsztyn 1945-⁠2020: Czytanie powojennego miasta”. Prawdziwe życie powojennego Olsztyna -⁠ codzienności rozpiętej od grozy rabunków i gwałtów, po prozę przydziałów mieszkaniowych i niedoborów chleba -⁠ przybliżą Państwu związani z miastem dziennikarze: Joanna Wilengowska, Robert Lesiński, Ewa Zdrojkowska, Piotr Szauer, Norbert Kaczan, Maciej Nowakowski, Marek Barański i Agnieszka Lipczyńska.

Kanwą słuchowiska staną się teksty źródłowe z epoki: oficjalne komunikaty, raporty, obwieszczenia, protokoły i in. Pisma te zostały skrupulatnie zgromadzone w opublikowanej niedawno przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza „Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta”. O szczególnym charakterze słuchowiska przesądza również udział w nim bezpośredniego, naocznego świadka tamtych dni, który zgodził się podzielić swoimi wspomnieniami z tamtych niełatwych czasów.

Ze względu na obszerną treść słuchowiska, podzieliliśmy je na trzy części. Opublikujemy je w trzy kolejne piątki:

 Część pierwsza: piątek, 8 maja, godz. 17:00

 Część druga: piątek, 15 maja, godz. 16.00

 Część trzecia: piątek, 22 maja, godz. 16:00

Zapraszamy do wspólnego oglądania i słuchania,

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial