69,00

Autor: Ralf Meindl

Tytuł: Gauleiter Prus Wschodnich. Erich Koch – biografia polityczna

Rok wydania: 2022

Język: polski

ISBN: 978-83-66412-30-9
ISBN: 978-83-960760-9-0

Oprawa: miękka

Na stanie

Postać osławionego gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha (1896-1986), zbrodniarza wojennego skazanego w Polsce na karę śmierci (wyrok nie został wykonany), do dziś wzbudza duże zainteresowanie. Był jednym z najważniejszych nazistowskich przywódców, „wicekrólem” Hitlera. W czasie II wojny światowej podległe mu terytoria rozciągały się od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Zarządzał nimi stosując politykę eksterminacji i masowego terroru, która pochłonęła miliony ofiar.

Naukowa biografia tego nazistowskiego prominenta przybliża osobę i przede wszystkim karierę Kocha w strukturach nazistowskiej Rzeszy. Na podstawie gruntownych badań archiwalnych autor w swej rozprawie doktorskiej, będącej podstawą tej książki, po raz pierwszy w historiografii ukazał w tak pełny sposób rolę Ericha Kocha, jego działalność, a także zaangażowanie w zbrodnie wojenne.

Czytelnik otrzymuje nie tylko polityczny portret gauleitera, ale także analizę hitlerowskich struktur władzy i wyjaśnienie mechanizmów, które doprowadziły Kocha na szczyty władzy i zyskały mu uznanie Hitlera.

Biografia Kocha jest jednocześnie historią NSDAP, rządów Hitlera, ważnym fragmentem historii Prus Wschodnich oraz polityki okupacyjnej w Polsce i na Ukrainie.

Dodatkowe informacje

Waga 0.7 kg
Wymiary 17 × 24 × 2.5 cm