Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie poleca uwadze słuchowisko Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta. Teksty źródłowe słuchowiska oparte są na opublikowanej przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza „Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta”.
Premiera wydarzenia odbędzie się dzisiaj o godz.17.00,olsztyńscy dziennikarze zaprezentują pierwszą część korespondencji władz i mieszkańców, która układa się w przejmujący obraz nowej rzeczywistości naszego miasta. Słuchowisko zostanie opublikowane na profilu FB MOK, a także na stronie www.mok.olsztyn.pl oraz na kanale Youtube.
OLSZTYN 1945-2020: CZYTANIE POWOJENNEGO MIASTA
Skomplikowane dzieje Olsztyna, miasta zbyt polskiego dla Niemców i zbyt niemieckiego dla Rosjan, z początkiem 1945 roku raz jeszcze dokonały gwałtownego zwrotu. W mroźne, styczniowe dni Armia Czerwona zdobyła ówczesny Allenstein, niszcząc wg szacunków niemal 40% jego zabudowy.
Dwa miesiące później administrację nad tymi terenami przejął Jakub Prawin, Pełnomocnik Rządu na Okręg Warmińsko-Mazurski. Historia olsztyńskiej tożsamości po raz kolejny zaczęła pisać się na nowo.
Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej MOK Olsztyn przygotował wyjątkowe słuchowisko: „Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta”. Prawdziwe życie powojennego Olsztyna - codzienności rozpiętej od grozy rabunków i gwałtów, po prozę przydziałów mieszkaniowych i niedoborów chleba - przybliżą Państwu związani z miastem dziennikarze: Joanna Wilengowska, Robert Lesiński, Ewa Zdrojkowska, Piotr Szauer, Norbert Kaczan, Maciej Nowakowski, Marek Barański i Agnieszka Lipczyńska.
Kanwą słuchowiska staną się teksty źródłowe z epoki: oficjalne komunikaty, raporty, obwieszczenia, protokoły i in. Pisma te zostały skrupulatnie zgromadzone w opublikowanej niedawno przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza „Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta”. O szczególnym charakterze słuchowiska przesądza również udział w nim bezpośredniego, naocznego świadka tamtych dni, który zgodził się podzielić swoimi wspomnieniami z tamtych niełatwych czasów.
Ze względu na obszerną treść słuchowiska, podzieliliśmy je na trzy części. Opublikujemy je w trzy kolejne piątki:
Część pierwsza: piątek, 8 maja, godz. 17:00
Część druga: piątek, 15 maja, godz. 16.00
Część trzecia: piątek, 22 maja, godz. 16:00
Zapraszamy do wspólnego oglądania i słuchania,