Strona wymaga przeglądarki internetowej obsługującej Javascript. This site requires Javascript.
Biuletyn Informacji Publicznej IPKomunikaty Mazursko-Warmińskie
Promocja książki „Zbrodnia i Grabież” w dniu 22.10.2020 r. godz. 17.00.
 Opublikowano: 2023/05/29
Zdjęcie Główne

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie. 1939-2019.


Masowe egzekucje, eksterminacja w obozach koncentracyjnych, roboty przymusowe, wysiedlenia, grabież, niszczenie majątku. To tylko kilka przykładów z długiej listy zbrodni dokonanych przez Niemców na Polakach podczas wojny i okupacji. Żadne inne wydarzenie w naszej narodowej historii nie może się równać pod względem liczby ofiar i wielkości strat z hekatombą lat 1939–1945. Żaden inny konflikt (może z wyjątkiem potopu szwedzkiego) nie wyrządził na ziemiach polskich tak głębokich i trwałych szkód. Ślady niektórych z nich nadal są widoczne w wielu miejscach w Polsce, a z niektórymi skutkami wojny i okupacji zmagamy się do dziś. Zbrodnie niemieckie wobec Polaków szczegółowo opisują w swojej książce historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Wojciech Polak i dr Sylwia Galij-Skarbińska. Przedstawiają m.in. bombardowania polskich miast i wsi we wrześniu 1939 r., zbrodnie na jeńcach wojennych, eksterminację inteligencji, obozy śmierci, germanizację polskich dzieci, pracę niewolniczą oraz grabież i niszczenie dorobku kulturalnego.


Autorzy podejmują też próbę ocenienia skali ofiar niemieckich zbrodni na naszym narodzie i kraju oraz stopnia, w jakim sprawcy ponieśli karę za swoje czyny na ziemiach polskich. W kolejnych częściach badacze

przedstawiają niemieckie próby tuszowania przestępstw z okresu wojny oraz dzisiejszą politykę Niemiec wobec Polski. Ta książka to nie tylko opracowanie historyczne, ale także bardzo aktualna lektura.

Promocja książki będzie transmitowana na żywo na kanale YouTobe https://youtu.be/AXBqzrNwTZU


Książki „Zbrodnia i Grabież jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” oraz „Żółkiewski pogromca Moskwy” są do nabycia w siedzibie Instytutu Północnego.


„Zbrodnia i Grabież jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” – 49 zł;

„Żółkiewski pogromca Moskwy” – 40 zł.