Strona wymaga przeglądarki internetowej obsługującej Javascript. This site requires Javascript.
Biuletyn Informacji Publicznej IPKomunikaty Mazursko-Warmińskie
Zdjęcie Główne
Literacki atlas Warmii i Mazur
Ewa Zdrojkowska
2021
polski
978-83-960760; 978-83-60488-72-0
twarda
15 x 21 x 1.5 cm
0.5 kg
55.00 zł
Ewa Zdrojkowska - dziennikarka radiowa od lat związana z Radiem Olsztyn. m.in. autorka audycji ,,Rozmówki polsko-polskie”, w której gośćmi byli znani pisarze, historycy literatury i ludzie kultury oraz cyklu reportaży „Literacki Atlas Warmii i Mazur” i „Kronikarz warmińsko-mazurski”. Wielokrotnie nagradzana za działalność poza antenową jako inicjatorka licznych przedsięwzięć kulturalnych (min. odznaką Zasłużony dla Kultury polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Książka Ewy Zdrojkowskiej ma niebywałą wartość. Pokazuje w efektowny sposób, poprzez reportażowo-literackie obrazki, istniejące niczym błyski filmowych kadrów, najważniejsze znaki kulturowej obecności na ziemi warmińsko-mazurskiej poetów i pisarzy, zarówno narodowości polskiej, jak i niemieckiej, tworzących tutaj w różnych epokach historycznych. Umiejętnie relacjonuje ich związki z przestrzenią, która przecież zmieniała swoją przynależność państwową, ale materialnie pozostawała taka sama: jako doskonała przestrzeń krajobrazowa, inspirująca twórczo, dająca ukojenie swoim niepowtarzalnym urokiem. Wykorzystuje w swojej publikacji pojęcie miejsca pamięci (lieux de mèmoire), zdefiniowane po raz pierwszy jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez Pierre'a Norę, który postulował tworzenie miejsc w postaci historycznych archiwów, muzeów, izb, gdzie narody, społeczności czy grupy etniczne składają swoje wspomnienia, tworzące część ich odrębności. dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM Instytut Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie

Podobne Produkty

W cieniu bezprawia. Bezpieczeństwo i porządek publiczny w Olsztynie i w powiecie olsztyńskim w lata 1945-1946. Wybór dokumentów.
Robert Syrwid
W cieniu bezprawia. Bezpieczeństwo i porządek publiczny w Olsztynie i w powiecie olsztyńskim w lata 1945-1946. Wybór dokumentów.
45.00 zł
W stronę Litwy
Mieczysław Jackiewicz
W stronę Litwy
38.00 zł
Domy polskie we wschodniopruskim Olsztynie
Stanisław Achremczyk
Domy polskie we wschodniopruskim Olsztynie
62.00 zł
Na Mazurach w XIX i XX wieku
Grzegorz Jasiński
Na Mazurach w XIX i XX wieku
60.00 zł