Strona wymaga przeglądarki internetowej obsługującej Javascript. This site requires Javascript.
Biuletyn Informacji Publicznej IPKomunikaty Mazursko-Warmińskie
Zdjęcie Główne
NADZIEJE I ROZCZAROWANIA | Echa zamachu majowego na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej
Piotr Bojarski
2023
polski
978-83-9670044-4-3
miękka
17 x 24 x 2.8 cm
0.8 kg
78.00 zł
SPIS TREŚCI: Wstęp ROZDZIAŁ I: Pierwsze lata. Miejsce Kresów Północno-Wschodnich w strukturze II Rzeczypospolitej I.1 Stosunki społeczno-gospodarcze na Kresach Północno-Wschodnich I.2 Charakterystyka podziału administracyjnego Kresów Północno-Wschodnich I.3 Polityka państwa wobec Kresów Północno-Wschodnich – główne koncepcje a rzeczywistość ROZDZIAŁ II: W mateczniku marszałka. Wilno i Wileńszczyzna wobec przewrotu majowego II.1 Sytuacja polityczna na Wileńszczyźnie po wyborach parlamentarnych w 1922 roku II.2 Wilno w dniach przewrotu majowego. Stan bezpieczeństwa, działalność wojska, Policji Państwowej i polityka administracji II.3 Echa przewrotu majowego w polskich tytułach prasowych Wilna II.4 Rokosz czy odrodzenie? Przewrót majowy w publicystyce i wspomnieniach mieszkańców Wilna II.5 W oczekiwaniu na zmiany. Echa przewrotu majowego w województwie wileńskim ROZDZIAŁ III: W cieniu Nieświeża. Echa przewrotu majowego w województwie nowogródzkim III.1 „Gdy w Warszawie mówią armaty…”. Nastroje społeczne na Nowogródczyźnie w dobie przewrotu majowego w świetle dokumentów Policji Państwowej, prasy i wspomnień III.2 „To nie sztuka zabić kruka ani sowę trafić w głowę…”. Zjazd w Nieświeżu jako element budowy nowego obozu politycznego przez Józefa Piłsudskiego ROZDZIAŁ IV: „Pany pobiły się w Warszawie”. Echa przewrotu majowego w województwie poleskim IV.1 W obliczu zagrożenia. Postawa lokalnych władz i aparatu bezpieczeństwa oraz reakcja społeczeństwa na przewrót majowy IV.2 Z dala od wielkiej polityki. Przewrót majowy widziany z perspektywy polskiej prasy województwa poleskiego Zakończenie Bibliografia Wykaz skrótów Indeks osobowy Indeks miejscowości

Podobne Produkty

W cieniu bezprawia. Bezpieczeństwo i porządek publiczny w Olsztynie i w powiecie olsztyńskim w lata 1945-1946. Wybór dokumentów.
Robert Syrwid
W cieniu bezprawia. Bezpieczeństwo i porządek publiczny w Olsztynie i w powiecie olsztyńskim w lata 1945-1946. Wybór dokumentów.
45.00 zł
W stronę Litwy
Mieczysław Jackiewicz
W stronę Litwy
38.00 zł
Domy polskie we wschodniopruskim Olsztynie
Stanisław Achremczyk
Domy polskie we wschodniopruskim Olsztynie
62.00 zł
Na Mazurach w XIX i XX wieku
Grzegorz Jasiński
Na Mazurach w XIX i XX wieku
60.00 zł